PowerTrader Logo
Strona głównaMożliwości programu PowerTraderPobierzEdukacjaPomoc
Ta strona wymaga Adobe Flash Player.
Pobierz Adobe Flash player

Poziomy Fibonecciego


Teoria

Poziomy Fibonacciego zwane również zniesieniami Fibonacciego to metoda wykorzystywana do pomiaru głębokości fali korekcyjnej poprzedzającego ją trendu. Poziomy Fibonnaciego pomagają w ustaleniu linii wsparć i oporów. Metoda opiera się na założeniu, że występująca w licznych przypadkach w przyrodzie "złota proporcja" pojawia się również na wykresach. Poziomy Fibonacciego są ściśle powiązane z metodą fal Elliota (artykół o falach Elliona ukaże się wkrótce) i służą one w tej metodzie do wyznaczania głębokości fal korekcyjnych.

Zniesienia Fibonaciego rysuje się się zazwyczaj od początku fali (trendu) do jej szczytu/dna, a przestrzeń ta jest dzielona za pomocą poziomych linii umieszczonych na odpowiednich wysokościach, linie te oznaczają właśnie poziomy Fibonacciego. Poziomy Fibonacciego wynoszą zwykle 23.6%, 38.2%, 50%, 61.8% fali. Poniżej znajduje się przykład poziomów Fibonacciego dla spółki AMICA (wykres wykonany za pomocą programu PowerTrader, dane z dnia 20.11.2009, okres 800 notowań).

Poziomy fibonacciego

Na powyższym rysunku widać wyraźnie, że poziom 38.2% jest aktualną linią oporu. Poziom 38.2% jest poziomem szczególnym, gdyż właśnie na nim mamy najczęściej doczynienia z odbiciem trendu. Kolejnymi takimi poziomami są 61.8% oraz 100%.


Praktyka - Jak narysować poziomy Fibonacciego za pomocą PowerTrader?

Narzędzie rysuj poziomy fibonacciego

Po wybraniu opcji "Analiza techniczna" oraz interesującego nas waloru. Wybieramy narzędzie "Rysuj poziomy Fibonacciego" lub naciskamy kombinację klawiszy lewy ALT + F (F-ibonacci). Jeśli przesuniemy kursor myszy nad wykres powinno pojawić się "F" po lewej stronie kursora u dołu. Jeśli chcemy używać tego narzędzia przez dłuższy czas (nie chcemy za każdym razem po użyciu wybierać go ponownie, zaznacz opcje "Zachowaj wybrane narzędzie po użyciu" - kłódka po prawej stronie narzędzia "Rysuj poziomy Fibonacciego" lub naciśnij lewy ALT + L (L-ock). Gdy narzędzie zostanie już wybrane przystępujemy do rysowania poziomów Fibonacciego.

Poziomy fibonacciego fala spadkowa

Jeśli chcemy sprawdzić jak głęboka może być korekta trendu spadkowego to przesuwamy kursor myszy nad początek trendu spadkowego, naciskamy lewy przycis myszy i przytrzymując go przesuwamy kursor do końca (dna) interesującego nas trendu gdy kursor znajdzie się w zadowalającym nas położeniu puszczamy lewy przycisk myszy.

Poziomy fibonacciego fala wzrostowa

Gdy chcemy sprawdzić potencjalną głębokośc korekty trendu wzrostowego, wykonujemy powyższą czynność analogicznie jednak zaczynając rysowanie poziomów od dołu fali wzrostowej do jej szczytu.

Gdy brakuje nam miejsca z prawej strony wykresu można włączyć prawy margines. Opcja znajduje się w grupie "Skala", ikona tego narzędzia przedstawia strzałkę skierowaną w lewo.

Narzędzie prawy margines Powyższe wykresy zostały przygotowane z pomocą programu PowerTrader i przedstawiają spółkę AMICA, dane z 20.11.2009.


«Powrót
Copyrights © 2009-2014 Sumito Development Sumito Development Logo