PowerTrader Logo
Strona głównaMożliwości programu PowerTraderPobierzEdukacjaPomoc
Ta strona wymaga Adobe Flash Player.
Pobierz Adobe Flash player

Słownik pojęć


Dywergencja

Dywergencja (rozbieżność) to niepotwierdzenie trendu, kolejnego szczytu/dołka przez wskaźnik techniczny. Przykładowo jeśli analizowany walor osiąga kolejne szczyty, a wskaźnik np.: MACD nie notuje nowych szczytów wówczas jest to sygnał słabości rynku. Innymi słowy wskaźnik określa czy dany entuzjazm (wzrost) lub pesymizm (spadek) jest uzasadniony. I tak mamy dwa rodzaje dywergencji:

 • Dywergencja pozytywna/hossy/byka

  Występuje ona w sytuacji, gdy kurs badanego waloru spada, notuje kolejne dołki (jest w trendzie spadkowym), a wskaźnik notuje wzrosty (jest w trendzie wzrostowym). Oznacza ona siłę runku i przepowiada prawdopodobne odwrócenie trendu na wzrostowy.

 • Dywergencja negatywna/bessy/niedźwiedzia

  Występuje ona w sytuacji, gdy kurs badanego waloru rośnie, notuje kolejne szczyty (jest w trendzie wzrostowym), a wskaźnik spada (jest w trendzie spadkowym). Oznacza ona słabość rynku i przepowiada prawdopodobne odwrócenie trenu na spadkowy.


Możemy wyróżnić trzy klasy dywergencji:
 1. dywergencja klasy A

  Kurs wyznacza nowe ekstremum, a wskaźnik nie (najbardziej wiarygodna dywergencja).

 2. dywergencja klasy B

  Kurs wyznacza nowe ekstremum, a wskaźnik osiąga wartość swoje poprzedniego ekstremum.

 3. dywergencja klasy C

  kurs nie osiąga nowego ekstremum, a wskaźnik tak.

W praktyce tylko dywergencja klasy A jest wykorzystywana w analizie technicznej.

Konsolidacja

Konsolidacja w odniesieniu do notowanych instrumentów to stabilizacja wartości waloru na określonym poziomie. Widoczna jako trend boczny na wykresie waloru w konsolidacji. Można powiedzieć, że walor w konsolidacji jest to walor w trendzie bocznym. Po okresie konsolidacji występuje wzrost lub spadek notowań.Copyrights © 2009-2014 Sumito Development Sumito Development Logo