PowerTrader - Darmowy program giełdowy (analiza techniczna). Słownik pojęć analizy technicznej
PowerTrader Logo
Strona głównaMożliwości programu PowerTraderPobierzEdukacjaPomoc
Ta strona wymaga Adobe Flash Player.
Pobierz Adobe Flash player

Słownik pojęć


Dywergencja

Dywergencja (rozbieżność) to niepotwierdzenie trendu, kolejnego szczytu/dołka przez wskaźnik techniczny. Przykładowo jeśli analizowany walor osiąga kolejne szczyty, a wskaźnik np.: MACD nie notuje nowych szczytów wówczas jest to sygnał słabości rynku. Innymi słowy wskaźnik określa czy dany entuzjazm (wzrost) lub pesymizm (spadek) jest uzasadniony. I tak mamy dwa rodzaje dywergencji:

 • Dywergencja pozytywna/hossy/byka

  Występuje ona w sytuacji, gdy kurs badanego waloru spada, notuje kolejne dołki (jest w trendzie spadkowym), a wskaźnik notuje wzrosty (jest w trendzie wzrostowym). Oznacza ona siłę runku i przepowiada prawdopodobne odwrócenie trendu na wzrostowy.

 • Dywergencja negatywna/bessy/niedźwiedzia

  Występuje ona w sytuacji, gdy kurs badanego waloru rośnie, notuje kolejne szczyty (jest w trendzie wzrostowym), a wskaźnik spada (jest w trendzie spadkowym). Oznacza ona słabość rynku i przepowiada prawdopodobne odwrócenie trenu na spadkowy.


Możemy wyróżnić trzy klasy dywergencji:
 1. dywergencja klasy A

  Kurs wyznacza nowe ekstremum, a wskaźnik nie (najbardziej wiarygodna dywergencja).

 2. dywergencja klasy B

  Kurs wyznacza nowe ekstremum, a wskaźnik osiąga wartość swoje poprzedniego ekstremum.

 3. dywergencja klasy C

  kurs nie osiąga nowego ekstremum, a wskaźnik tak.

W praktyce tylko dywergencja klasy A jest wykorzystywana w analizie technicznej.

Konsolidacja

Konsolidacja w odniesieniu do notowanych instrumentów to stabilizacja wartości waloru na określonym poziomie. Widoczna jako trend boczny na wykresie waloru w konsolidacji. Można powiedzieć, że walor w konsolidacji jest to walor w trendzie bocznym. Po okresie konsolidacji występuje wzrost lub spadek notowań.Copyrights © 2009-2014 Sumito Development Sumito Development Logo