Słownik pojęć
Dywergencja
Dywergencja (rozbieżność) to niepotwierdzenie trendu, kolejnego szczytu/dołka przez wskaźnik techniczny. Przykładowo jeśli analizowany walor osiąga kolejne szczyty, a wskaźnik np.: MACD nie notuje nowych szczytów wówczas jest to sygnał słabości rynku. Innymi słowy wskaźnik określa czy dany entuzjazm (wzrost) lub pesymizm (spadek) jest uzasadniony. I tak mamy dwa rodzaje dywergencji:
- Dywergencja pozytywna/hossy/byka
Występuje ona w sytuacji, gdy kurs badanego waloru spada, notuje kolejne dołki (jest w trendzie spadkowym), a wskaźnik notuje wzrosty (jest w trendzie wzrostowym). Oznacza ona siłę runku i przepowiada prawdopodobne odwrócenie trendu na wzrostowy.
- Dywergencja negatywna/bessy/niedźwiedzia
Występuje ona w sytuacji, gdy kurs badanego waloru rośnie, notuje kolejne szczyty (jest w trendzie wzrostowym), a wskaźnik spada (jest w trendzie spadkowym). Oznacza ona słabość rynku i przepowiada prawdopodobne odwrócenie trenu na spadkowy.
Możemy wyróżnić trzy klasy dywergencji:
- dywergencja klasy A
Kurs wyznacza nowe ekstremum, a wskaźnik nie (najbardziej wiarygodna dywergencja).
- dywergencja klasy B
Kurs wyznacza nowe ekstremum, a wskaźnik osiąga wartość swoje poprzedniego ekstremum.
- dywergencja klasy C
kurs nie osiąga nowego ekstremum, a wskaźnik tak.
Konsolidacja
Konsolidacja w odniesieniu do notowanych instrumentów to stabilizacja wartości waloru na określonym poziomie. Widoczna jako trend boczny na wykresie waloru w konsolidacji. Można powiedzieć, że walor w konsolidacji jest to walor w trendzie bocznym. Po okresie konsolidacji występuje wzrost lub spadek notowań.